szukaj
Dlaczego przedszkolaki powinny się NUDZIĆ?

Dlaczego przedszkolaki powinny się NUDZIĆ?

Streszczenie:

Nuuuudzę się!!!!! To chyba jedno z najczęściej wypowiadanych zdań naszych kochanych przedszkolaków 😀 Za wszelką cenę staramy się wypełnić wolny czas dzieciom, po to żeby się nie nudziły. Ale czy nasze pragnienie ciągłej stymulacji przedszkolaka zajęciami dodatkowymi na pewno przynosi pozytywnie efekty?? 

Radzenie sobie z nudą dzieci bez względu na to, czy jedziemy samochodem , jesteśmy na  wakacjach,czy spędzamy czas wolny w domu – jest jednym z najbardziej absorbujących zadań  współczesnego życia rodzinnego. 

Na szczęście dla wielu z nas, jest teraz wiele aplikacji, które wyręczają nas w tym zadaniu.   Wiele z nich jest nawet godnych polecenie – nawet edukacyjnych – i szczerze pochłaniających młode umysły. W otoczeniu takiego bogactwa cyfrowego żadne dziecko nigdy nie będzie się nudzić. Zachęcamy jednak do wykorzystywania nowych technologii z ograniczonym zaufaniem. Żadna aplikacja, nawet najbardziej zbliżona do rzeczywistości, nie zastąpi kontaktu wzrokowego, głosu i dotyku rodziców. 

POZWALANIE DOŚWIADCZAĆ PRZEDSZKOLAKOWI NUDY JEST OBOWIĄZKIEM RODZICIELSKIM!

Rosnące dowody naukowe sugerują, że dzieci potrzebują nudy, aby funkcjonować na najwyższym poziomie: 

  • rozwijać kreatywność
  • rozbudzać ciekawość
  • zwiększać  zaradność.

Najbardziej innowacyjne,  przełomowe, oryginalne pomysły, wynalazki powstają w umysłach dzięki zdolności do siedzenia ze sobą i patrzenia tępo w przestrzeń a nie na ekrany: na jawie, bez słuchawek. Nic więc dziwnego, że badania obrazowe „znudzonych” mózgów ujawniają tak wysoki poziom aktywności. Albo, że badacze coraz bardziej wierzą, że nuda jest dla umysłu tym czym  sen dla ciała: złożonym, regenerującym stanem, w którym syntetyzuje się informacje i tworzą nowe połączenia neuronalne.

Umysł „znudzonego” dziecka może wydawać się bezproduktywny – ale w trakcie tej pozornej nudy, głębokie przemiany zachodzą tuż pod powierzchnią. 

Pozwalanie dzieciom doświadczać „nudy” – bez względu na to, czy oznacza to patrzenie przez okno na tylnym siedzeniu samochodu, rzucanie cieni na ścianie w sypialni czy leniwe obserwowanie mrówek podczas spaceru po lesie – jest obowiązkiem rodzicielskim, o którym być może nigdy wcześniej nie pomyślałeś. 

W DZISIEJSZYCH CZASACH MÓZG DZIECKA PRZETWARZA WIĘCEJ INFORMACJI W CIĄGU DNIA NIŻ POPRZEDNIE POKOLENIE W CAŁYM ŻYCIU

Prawda jest taka, że Dziś nasze dzieciaki przetwarza więcej informacji w ciągu dnia niż poprzednie pokolenia w życiu. Mózgi są atakowane z każdej strony impulsami, dźwiękami, obrazami. Wszyscy dają naszym dzieciom gotowe rozwiązania, możliwości, szanse rozwoju. Ale jeśli chcesz jako rodzic dla twojego przedszkolaka najlepszego rozwoju to daj mu sie nudzić !!! Nuda to szansa a w tych czasach zapewnienie jej naszym przedszkolakom to też duży problem.

Przeczytałem kiedyś wywiad ze Stingiem i co mnie zainteresowało to odpowiedź na pytanie, które brzmiało mniej więcej tak 

  • Co , jakie sytuacje w Twoim życiu ukształtowały Ciebie jako artystę? 

Odpowiedź była bardzo ciekawa. 

  • “Pracowałem ze swoim ojcem jako mleczarz , wstawałem o 5 rano kiedy wszyscy moi koledzy jeszcze spali a my jeździliśmy po ulicach i dostarczaliśmy mleko. Nie rozmawialiśmy. Pozwolono mi w tym bardzo kreatywnym czasie marzyć … od samego początku byłem w trybie kreatywnym zostawiając mnie samego z moimi myślami. “

Dlatego , nie tylko naszym zdaniem jako lekarzy ale też wielu psychoterapeutów pozbawienie dziecka tej przestrzeni – co hańbimy, mówiąc o „przestoju” – jest poważnym (choć zrozumiałym) błędem. 

KIEDYŚ NUDA ZWANA BYŁA ZADUMĄ 

To, co w dzisiejszych czasach przepełnionych setkami bodźców  „nic nie robienie” lub „wpatrywanie się w kosmos”, kiedyś uważano za „zadumę”. Słowo „nuda” pojawiło się dopiero w 1852 r., A jeszcze przed XVII w. Dosłownie nie było takich doświadczeń. Zobaczcie sami, jak zmiana słowa zmienia znaczenie. Kiedyś dumaliśmy a teraz się nudzimy 🙂  

JEŻELI MIELIŚCIE KIEDYKOLWIEK WYRZUTY SUMIENIA, ŻE WASZ PRZEDSZKOLAK NIE CHODZI NA ZAJĘCIA DODATKOWE TYLKO SIĘ NUDZI TO JUŻ ICH NIE MIEJCIE 🙂 

ozumiemy, że chcecie, aby wasze dziecko było zaangażowane i stymulowane, więc nic dziwnego, że poważnie traktujecie jego nudę. Szukacie sposobów na „naprawienie” za pomocą działań, zajęć dodatkowych, nowych ” pasji ” lub  (najłatwiejszej ze wszystkich) technologii. Boicie się nudy swoich dzieci i staracie się temu zapobiec niemal za wszelką cenę. 

Mamy jednak nadzieję, że po przeczytaniu tego artykuły na pretensjonalnie wypowiedziane zdanie waszego przedszkolaka np. w trakcie podróży samochodem: Nuuudzę się uśmiechniecie się szczerze i pozwolicie mu dalej się “ nudzić “ chociażby w formie spoglądania na przejeżdzające samochody i mijające go drzewa 🙂 



Napisz co myślisz na ten temat pod postem na Facebooku. http://bit.ly/2MTQz4D

udostępnijFacebook
Dołącz do dyskusji

Bracia Rodzeń – Lekarze dla przedszkolaków

#zdroweNIEjedzenie to potężne narzędzie w leczeniu chorób metabolicznych( insulinooporność, cukrzyca T2, otyłość, stłuszczenie wątroby i wiele innych). Nauczymy Ciebie jak je stosować i zdrowo żyć.

Bracia Rodzeń

Śledź nas

Nasze media społecznościowe są super