szukaj
Gorączka u przedszkolaka.

Gorączka u przedszkolaka.

Lekarze dla przedszkolaków
Lekarze dla przedszkolaków
Streszczenie:

Słowo gorączka  budzi jak zaobserwowałem w trakcie mojej wieloletniej praktyki lekarskiej, sporo negatywnych emocji i stresu. Dlatego jako kolejny wpis z serii KTO PYTA NIE BŁĄDZI postanowiłem zebrać najistotniejsze i PRAKTYCZNE informacje dotyczące gorączki i leczenie. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wielu rodziców odetchnie z ulgą czas infekcji maluchów będzie mniej stresujący bo wiem ,że całkowite wyeliminowanie niepokoju kiedy dzieciak choruje jest prawie niemożliwe. 

Kiedy właściwie obniżać gorączkę u dzieci ?  

Generalnie przyjmuje się, że gorączka oznacza temperaturę wyższą niż 38°C ale spotkałem również definicją, która opisuje gorączkę jako temperaturę powyżej 38.5°C. Leczenie gorączki należy rozpocząć po przekroczeniu tej wartości u dzieci ale pamiętajcie, że nie zawsze trzeba od razu wkraczać z lekami przeciw gorączkowymi a u tych dzieciaków, u których wysoka temperatura wywołuje poczucie dyskomfortu i złe samopoczucie. Nie istnieje więc jedna arbitralnie przyjęta wartość, powyżej której prowadzi się leczenie przeciwgorączkowe. 

Jaki lek przeciw gorączkowy powinno się zastosować jako pierwszy ibuprofen ( IBUM ), czy może paracetamol ( APAP) ? 

Na to pytanie odpowiem jak prawnik z prawdziwego zdarzenia:) To zależy . 

 • od wieku dziecka
 • konkretnej sytuacji klinicznej 
 • chorób towarzyszących

Co prawda na podstawie licznych badaniach klinicznych ,  Ibuprofen, uważany jest za lek silniejszy ale ja zawsze zalecam aby rozpocząć leczenie gorączki od Paracetamolu ponieważ jest to lek, który wykazuje mniej działań niepożądanych. 

W którym miejscu zmierzyć temperaturę u dziecka ? 

Biorąc pod uwagę fakt,że za regulację temperatury ludzkiego ciała odpowiada podwzgórze, które „mierzy” temperaturę krwi. Ważna jest zatem temperatura wewnętrzna (tzw. złoty standard), którą można zmierzyć w tętnicy płucnej, przełyku, nosogardzieli, odbytnicy lub pęcherzu. Ze sposobów pomiaru, które wymieniłem, najmniej inwazyjny jest pomiar w odbytnicy. Jednak spójrzmy prawdzie w oczy, które dziecko w trakcie choroby pozwoli sobie zmierzyć temperaturę w odbycie. Bądźmy realistami, jest to praktycznie nie do zrobienie dlatego do pomiaru wykorzystuje się naturalne miejsca ludzkiego ciała, gdzie temperatura jest zbliżona do temperatury wewnętrznej, takie jak , dół pachowy, przewód słuchowy zewnętrzny i błona bębenkowa czoło. Najważniejsze jest wykrycie gorączki, a nie dokładne określenie temperatury ciała.

W praktyce za prawidłową temperaturę ciała uznaje się 37°C, jednak w rzeczywistości podlega ona dobowym zmianom – nie jest zatem ustalona wartość lecz przedział. 

Według autorów artykułu opublikowanego na łamach „Scandinavian Journal of Caring Science” w 2002 roku u zdrowych dzieci i dorosłych przedziały prawidłowej temperatury wynoszą w zależności od miejsca pomiaru: 

dzieci: 

 • odbyt – 36,6–38,0°C 
 • błona bębenkowa – 35,6–37,7°C 
 • dół pachowy – 35,6–37,2°C 
 • czoło – 35,6–37,9°C 

dorośli: 

 • odbyt – 34,4–37,8°C 
 • błona bębenkowa – 35,4–37,8°C 
 • dół pachowy – 35,5–37,0°C 
 • jama ustna – 33,2–38,2°C.

Jak prawidłowo zmierzyć temperaturę?

Pomiary należy przeprowadzać w tym samym miejscu za pomocą tego samego termometru.  Po kupnie nowego termometru sprawdź jego działanie na dziecku i ustal prawidłową temperaturę mierzoną w ten sposób. Termometry, które charakteryzują się dużą dokładnością to  termometry cieczowe, które nie wymagają kalibracji, ale ze względu na zawartość rtęci zostały wycofane dlatego z konieczności stosuje się dotykowe termometry elektroniczne, np. w postaci smoczka. 

 Pamiętajcie ,że Temperaturę wewnętrzną ciała, zwłaszcza u dzieci, najsłabiej odzwierciedla pomiar w dole pachowym, powtarzalność i czułość w wykrywaniu gorączki pozostawiają wiele do życzenia. Interpretując wynik pomiaru temperatury ciała u dziecka, należy także uwzględnić jej dobowe wahania – zwiększenie w godzinach popołudniowych (16:00–18:00) i zmniejszenie około 6:00 rano oraz zależność od aktywności dziecka – płacz, złość i wysiłek fizyczny mogą  być przyczyną jej podwyższenia. 

Podałam mojemu dziecku Paracetamol a gorączka nie spada.Czy mogę podać Paracetamol z Ibuprofenem razem ?

NIe ma jeszcze wiarygodnych badań na temat skuteczności i bezpieczeństwa stosowania Paracetamolu i Ibuprofemu razem. Przeanalizowałem dotychczasowe wyniki badań i stwierdzam, że  bardziej uzasadnione wydaje się dawkowanie naprzemienne. Może ono okazać się bezpieczniejsze. 

Co ile godzin powinnam podawać leki stosując paracetamol i ibuprofen naprzemiennie?

Można je podawać co 4 godziny przez 5 dni. Każdy lek podawany jest wówczas co 8 godzin, co zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. 

kąpiel ochładzającą u gorączkującego dziecka – czy w ogóle warto?

Warto ale musicie zadbać o kilka szczegółów. Zbyt często takie kąpiele są przygotowywane niestarannie. Zwróćcie uwagę w szczególności na temperaturę wody. Powinna mieć tylko o 1 stapień niższą od temperatury ciała, w innym przypadku jest przykra dla chorego dziecka i rzadko przynosi poprawę.  

Moje dziecko słabo reaguje na leki przeciw gorączkowe. Czy to  zakażenie bakteryjne?

Gorączka to fizjologiczna reakcja obronna organizmu na zakażenia. Występuje pod wpływem pirogenów , które “podkręcają” kurek w  podwzgórzu na wyższą temperaturę. Przebieg i wysokość temperatury zależy także od czynników osobniczych i stosowanych leków. Widzicie zatek, że to nie takie proste i jednoznaczne.  Generalnie im silniejsze endogenne wytwarzanie pirogenów i większa osobnicza wrażliwość ośrodka termoregulacji, tym wyższa będzie gorączka, niezależnie od jej przyczyny. Co ciekawe zazwyczaj wyższa gorączka dotyczy ogólnie zdrowych i silnych dzieciaków, które mają sprawne mechanizmy regulacji. Odpowiadając na pytanie, nie można wyciągać wniosków i podejmować decyzji terapeutycznych tylko na podstawie reakcji na leki przeciw gorączkowe .

A może lepiej zrobić badanie krwi ?

To dobre pytanie i na pewno pobranie krwi i wykonanie podstawowych badań: Morfologia z rozmazem i CRP , pomaga w podjęciu decyzji ale wyobraźcie sobie sytuację ,że wasze dziecko w trakcie okresu przedszkolnego zachoruje prawdopodobnie nawet 12 razy .Wykonywanie badań przy każdej infekcji to po prostu trauma dla dziecka. Dlatego powinna to być sytuacja zarezerwowana najczęściej dla tych dzieci, u których gorączka utrzymuje się 4-5 dni ( oczywiście można wykonać badania wcześniej jeżeli stan dziecka się pogarsza lub występują objawy niepokojące)

 Przy tym pytaniu warto wiedzieć, że gorączka towarzysząca ostrym zakażeniom wirusowym zwykle trwa 3–4 dni, ale w niektórych chorobach wirusowych, takich jak mononukleoza zakaźna, oraz w przypadku rozwoju powikłań chorób wirusowych utrzymuje się kilka dni dłużej (np. w zapaleniu płuc, ucha środkowego). 

Jaki lek przeciwgorączkowy należy zastosować w pierwszej kolejności (w zależności od wieku dziecka)?

W ciągu pierwszych 3 miesięcy życia odpowiednim lekiem przeciwgorączkowym (i przeciwbólowym) jest paracetamol. Od 4. miesiąca życia można stosować też drugi lek – ibuprofen, łączący działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe z działaniem przeciwzapalnym, 

Dawkowanie najpopularniejszych leków przeciwgorączkowych .

Ibum forte, 200 mg/5 ml, zawiesina doustna o smaku malinowym, 100 g  

Wiek dziecka (masa ciała dziecka)Dawka jednorazowaMaksymalna dawka dobowa
3-6 miesięcy (5-7,6 kg)1,25 mg3 razy po 1,25 ml = 150 mg
6-12 miesięcy (7,7-9 kg)1,25 mg (50 mg)3-4 razy po 1,25 ml = 150 – 200 mg
1-3 lat (10-15 kg)2,5 ml (100 mg)3 razy po 2,5 ml = 300 mg
4-6 lat (16-20 kg)3,75 ml (150 mg)3 razy po 3,75 ml = 450 mg
7-9 lat (21-29 kg)5 mg (200 mg)3 razy po 5 ml = 600 mg
10-12 lat (30-40 kg)7,5 mg (300 mg)3 razy po 7,5 ml = 900 mg
powyżej 40 kg7,5-10 ml (300-400 mg)3-4 razy po 7,5 ml = 900-1200 mg

APAP dla dzieci Forte lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy, 85 ml

Wiek dzieckaObjętość dawkiJak często (w ciągu 24 godzin)
3 – 6 miesięcy1,5 ml4 razy
6 – 24 miesięcy3 ml4 razy
2 – 3 lata4,5 ml4 razy
4 – 6 lat6 ml4 razy
7 – 9 lat9 ml4 razy
10 – 12 lat12,5 ml4 razy

Bracia Rodzeń

udostępnijFacebook
Dołącz do dyskusji

Bracia Rodzeń – Lekarze dla przedszkolaków

#zdroweNIEjedzenie to potężne narzędzie w leczeniu chorób metabolicznych( insulinooporność, cukrzyca T2, otyłość, stłuszczenie wątroby i wiele innych). Nauczymy Ciebie jak je stosować i zdrowo żyć.

Bracia Rodzeń

Śledź nas

Nasze media społecznościowe są super