Twój przedszkolak właśnie przestał nosić pieluchy !!! Gratulacje . To ważny etap i czas dla niego ale czy na pewno jest już gotowy i w pełni kontroluje swój pęcherz moczowy ?:)
Nie przejmuj się jeśli twój przedszkolak jeszcze moczy się w nocy – moczenie nocne jest najczęstszym zaburzeniem w oddawaniu moczu u dzieci. Wśród 5-latków stwierdza się u 15-20% dzieci; częściej u chłopców.
Winne są także geny
Moczenie nocne rozpoznaje się u dzieciaków po 5 roku życia, kiedy oddawanie moczu powinno być już kontrolowane podczas snu nocnego. Wcześniej to norma. Istnieje kilka różnych przyczyn moczenia nocnego u dzieci.
- Niektóre dzieci moczą łóżko, ponieważ mają głęboki sen i nie budzą się, gdy ich pęcherze są pełne.
- Inne wytwarzają w nocy większe niż zwykle ilości moczu i nie budzą się na czas, aby zrobić siku.
- A inną przyczyną moczenia nocnego jest fakt, że niektóre dzieci mają małe pęcherze, co oznacza, że częściej zmoczą łóżko w nocy.
- Moczenie nocne występuje często rodzinnie. Jeśli moczyłeś się w dzieciństwie, twoje dzieci są bardziej narażone na to zaburzenie. Nie znaczy to jednak, że to twoja wina.
Dzieci z zespołem (ADHD) częściej moczą łóżko.
Moczenie nocne jest przypadkowe i zdarza się podczas głębokiego snu – to nie wina twojego dziecka. Choć może być czasem frustrujące i niepokojące, to nie może być powodem złości na twoje dziecko. Nieuzasadniona złość będzie oznaką niewiedzy i słabości.
Mój przedszkolak sika też w dzień
Przeprowadzone badania łączą niski poziom w surowicy 25OHD z patofizjologią otyłości, zespołu metabolicznego i cukrzycy. Niższe poziomy witaminy D w początkowym okresie ciąży są związane ze zwiększonym ryzykiem występowania cukrzycy ciążowej. Niskie stężenia witaminy D zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań cukrzycowych. Samo słońce nie daje nam szczęścia, ale wpływa na nasz organizm pośrednio. To pod wpływem promieni słonecznych zachodzi proces tworzenia wit D3 w skórze( patrz poniżej).
Moczenie nocne zdarza się w tylko nocy. Dzieci jak każdy z nas różnią się dlatego częstotliwości moczenia będzie różna. Niektóre dzieci moczą łóżko każdej nocy, inne raz w tygodniu a jeszcze inne tylko raz w miesiącu. Bezwiedne oddawanie moczu w ciągu dnia jest przypadkowym moczeniem w ciągu dnia, gdy dziecko nie śpi. Jest to znacznie mniej powszechne niż moczenie nocne. Moczenie się w ciągu dnia jest często spowodowane stanem medycznym lub stresem.
Kiedy udać się do lekarza ?
Na szczęście, nie ma zbyt wielu powodów do wizyty lekarskie z tym zaburzeniem
Jeśli martwisz się moczeniem dziecka lub jeśli powoduje to kłopot dla twojego dziecka i twojej rodziny, możesz poprosić lekarza rodzinnego o poradę na temat leczenia i postępowania.
Dobrym pomysłem może być na przykład wizyta u lekarza rodzinnego, jeśli dziecko wciąż moczy łóżko w wieku siedmiu lat i:
- obawiasz się, jak poradzi sobie z noclegami lub nocnymi obozami szkolnymi
- moczenie nocne zaczyna przeszkadzać jemu samemu
Praktyczne sposoby radzenia z moczeniem nocnym przedszkolaka
W swojej wieloletniej praktyce lekarskiej spotykamy się z wieloma błędnymi postępowaniami i mitami na temat radzenia sobie z moczeniem nocnym. Najczęstszym błędem popełnianym w tej kwestii jest powrót do pieluchowania dziecka. Nie róbcie tego !!! Rozumiemy, że takie postępowanie jest prostsze a rano wystarczy tylko wyrzucić zasikaną pieluchę do kosza, ale tym sposobem wydłużacie okres, w którym wasz przedszkolak będzie się moczył. Opóźniacie wykształcenie się nawyku, ponieważ zabieracie mu bodziec jakim jest mokre łóżko .
Często stosowanymi i skutecznymi metodami są: podnoszenie i budzenie przedszkolaka
Podnoszenie ma miejsce wtedy, gdy podnosisz dziecko z łóżka, gdy jeszcze śpi, i zabierasz je do toalety albo wysadzasz na nocnik aby zrobiło siku.
Budzenie ma miejsce, gdy budzisz dziecko w tym celu. Możesz to zrobić przed pójściem spać samemu lub o wyznaczonej godzinie w nocy.
Picie w ciągu dnia zmniejsza moczenie nocne
Ważne jest, aby dziecko piło wodę regularnie w ciągu dnia, wtedy nie będzie spragnione przed snem i łatwiej poradzisz sobie z częstą prośbą o coś do picia tuż przed położeniem się do łóżka. Picie zbyt dużej ilości płynu przed snem zwiększa częstotliwość moczenia nocnego u przedszkolaka. Zadbaj oto aby twój przedszkolak unikał wieczorem napojów zawierających kofeinę – na przykład coli, herbaty, kawy lub gorącej czekolady. Napoje te zwiększają ilość wytwarzanego moczu.
Alarmy moczenia nocnego jako skuteczny sposób na moczenie nocne
W Australii spotkaliśmy się z tą metodą w trakcie odbywania praktyk lekarskich i spotkaliśmy wielu rodziców stosujących takie metody u swoich przedszkolaków. W Polsce, mimo dużej skuteczności nie są to metody powszechnie stosowane i nawet znane. Minusem na pewno jest cena takich alarmów ale co do zasady działania, alarm taki to urządzenie, które hałasuje i budzi dziecko, gdy zaczyna sikać do łóżka.
Istnieją dwa rodzaje alarmów :
- Mata i alarm dźwiękowy – jest to gumowa mata, która leży na łóżku dziecka. Jest połączona kabelkiem z alarmem na baterie, który włącza się, gdy gumowa mata zamoknie – to znaczy, gdy twoje dziecko robi siku.
- Alarm piżamowy – przyczepiony do piżamy lub majtek przedszkolaka. Uruchamia się pod wpływem moczu.
Takie alarmy uczą dziecko budzenia się, gdy zacznie moczyć łóżko. Pomagają twojemu przedszkolakowi rozpoznawać, kiedy jego pęcherz jest pełny i nauczyć się trzymać, albo obudzić się i iść do toalety. Chodzi o to, że gdy alarm się włączy, twoje dziecko budzi się przed całkowitym opróżnieniem pęcherza.
Jeśli już zdecydujesz się skorzystać z takiego alarmu, dobrym pomysłem może być spanie w pokoju dziecka przez około tydzień, aby pomóc mu szybko wstać i dostać się do toalety. Być może będziesz musiał go pocieszyć, jeśli jest zakłopotany lub zmieszany dźwiękiem alarmu.
Jak w każdym przypadku kształtowania nowych nawyków i zachowań u przedszkolaka, nigdy nie osiąga się szybkich efektów. Wymaga to dużo pracy, cierpliwości i zaangażowania. Nikt nie mówił, że wychowywanie przedszkolaka to wakacje na Majorce 🙂 Wręcz przeciwnie dlatego jesteśmy z Wami aby ten czas spędzony z przedszkolakiem był jak wakacje na rajskiej wyspie 🙂 W zależności od tego, jak dobrze Twoje dziecko reaguje na leczenie alarmowe, może być konieczne użycie alarmu przez 1-3 miesięcy. Jeśli Twoje dziecko nadal moczy łóżko po trzech miesiącach, być może będziesz musiał zrobić sobie przerwę i spróbować ponownie później.
W zależności od tego, jak dobrze Twoje dziecko reaguje na leczenie alarmowe, może być konieczne użycie alarmu przez 1-3 miesięcy . Jeśli Twoje dziecko nadal moczy łóżko po trzech miesiącach, być może będziesz musiał zrobić sobie przerwę i spróbować ponownie później.
Alarmy moczenie nocne są całkowicie bezpieczne .
Bardzo praktycznym pomysłem, który zmniejsza frustrację i stres, jest zakup wodoodpornego ochraniacza na materac lub podkładki do łóżka dziecka, aby nie dopuścić do zamoczenia i śmierdzenia materaca.
Wodoodporne prześcieradła na łóżko to kolejna opcja. Tak proste, tanie i łatwo dostępne metody sprawią, że zmiana pościeli Twojego dziecka w nocy będzie szybsza i łatwiejsza.
Zdajemy sobie sprawę, że okres przedszkolny dla wielu rodziców to czas dużego stresu ( częste choroby, dynamiczny rozwój dziecka, trudna nauka zdrowych nawyków u przedszkolaka ) to tylko nieliczne z wyzwań, które Was czekają. Dlatego będziemy Wam pomagać i dostarczać praktyczne informacje, aby Wasze przedszkolaki rozwijały się prawidłowo i wykształciły zdrowe nawyki na resztę życia.