szukaj
MOCZENIE NOCNE praktyczne wskazówki

MOCZENIE NOCNE praktyczne wskazówki

Streszczenie:

Twój przedszkolak właśnie przestał nosić pieluchy !!! Gratulacje . To ważny etap i czas dla niego ale czy na pewno jest już gotowy i w pełni kontroluje swój pęcherz moczowy ?:) 

Nie przejmuj się  jeśli twój przedszkolak jeszcze moczy się w nocy – moczenie nocne jest najczęstszym zaburzeniem w oddawaniu moczu u dzieci. Wśród 5-latków stwierdza się u 15-20% dzieci; częściej u chłopców. 

Winne są także geny 

Moczenie nocne rozpoznaje się u dzieciaków po 5 roku życia, kiedy oddawanie moczu powinno być już kontrolowane podczas snu nocnego. Wcześniej to norma. Istnieje kilka różnych przyczyn moczenia nocnego u dzieci.

  • Niektóre dzieci moczą łóżko, ponieważ mają głęboki sen i nie budzą się, gdy ich pęcherze są pełne.
  • Inne wytwarzają w nocy większe niż zwykle ilości moczu i nie budzą się na czas, aby zrobić siku.
  • A inną przyczyną moczenia nocnego jest fakt, że niektóre dzieci mają małe pęcherze, co oznacza, że częściej zmoczą łóżko w nocy.
  • Moczenie nocne występuje często rodzinnie.  Jeśli moczyłeś się w dzieciństwie, twoje dzieci są bardziej narażone na to zaburzenie. Nie znaczy to jednak, że to twoja wina.

Dzieci z zespołem (ADHD) częściej moczą łóżko.

Moczenie nocne jest przypadkowe i zdarza się podczas głębokiego snu – to nie wina twojego dziecka. Choć może być czasem frustrujące i niepokojące, to nie może być powodem złości na twoje dziecko. Nieuzasadniona złość będzie oznaką niewiedzy i słabości. 

Mój przedszkolak sika też w dzień

Przeprowadzone badania łączą niski poziom w surowicy 25OHD z patofizjologią otyłości, zespołu metabolicznego i cukrzycy. Niższe poziomy witaminy D w początkowym okresie ciąży są związane ze zwiększonym ryzykiem występowania cukrzycy ciążowej. Niskie stężenia witaminy D zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań cukrzycowych. Samo słońce nie daje nam szczęścia, ale wpływa na nasz organizm pośrednio. To pod wpływem promieni słonecznych zachodzi proces tworzenia wit D3 w skórze( patrz poniżej). 

Moczenie nocne zdarza się w tylko nocy. Dzieci jak każdy z nas różnią się dlatego częstotliwości moczenia będzie różna. Niektóre dzieci moczą łóżko każdej nocy, inne raz w tygodniu a jeszcze inne tylko raz w miesiącu. Bezwiedne oddawanie moczu  w ciągu dnia jest przypadkowym moczeniem w ciągu dnia, gdy dziecko nie śpi. Jest to znacznie mniej powszechne niż moczenie nocne. Moczenie się w ciągu dnia jest często spowodowane stanem medycznym lub stresem. 

Kiedy udać się do lekarza ?

Na szczęście, nie ma zbyt wielu powodów do wizyty lekarskie z tym zaburzeniem

Jeśli martwisz się moczeniem dziecka lub jeśli powoduje to kłopot dla twojego dziecka i twojej rodziny, możesz poprosić lekarza rodzinnego o poradę na temat leczenia i postępowania.

Dobrym pomysłem może być na przykład wizyta u lekarza rodzinnego, jeśli dziecko wciąż moczy łóżko w wieku siedmiu lat i:

  • obawiasz się, jak poradzi sobie z noclegami lub nocnymi obozami szkolnymi
  • moczenie nocne zaczyna przeszkadzać jemu samemu

Praktyczne sposoby radzenia z moczeniem nocnym przedszkolaka

W swojej wieloletniej praktyce lekarskiej spotykamy się z wieloma błędnymi postępowaniami i mitami na temat radzenia sobie z moczeniem nocnym. Najczęstszym błędem popełnianym w tej kwestii jest powrót do pieluchowania dziecka. Nie róbcie tego !!! Rozumiemy, że takie postępowanie jest prostsze a rano wystarczy tylko wyrzucić zasikaną pieluchę do kosza, ale tym sposobem wydłużacie okres, w którym wasz przedszkolak będzie się moczył. Opóźniacie  wykształcenie się nawyku, ponieważ zabieracie mu bodziec jakim jest mokre łóżko .

Często stosowanymi i skutecznymi metodami są: podnoszenie i budzenie przedszkolaka

Podnoszenie ma miejsce wtedy, gdy podnosisz dziecko z łóżka, gdy jeszcze śpi, i zabierasz je do toalety albo wysadzasz na nocnik aby zrobiło siku. 

Budzenie ma miejsce, gdy budzisz dziecko w tym celu. Możesz to zrobić przed pójściem spać samemu lub o wyznaczonej godzinie w nocy.

Picie w ciągu dnia zmniejsza moczenie nocne

Ważne jest, aby dziecko piło wodę regularnie w ciągu dnia, wtedy nie będzie spragnione przed snem i łatwiej poradzisz sobie z częstą prośbą o coś do picia tuż przed położeniem się do łóżka. Picie zbyt dużej ilości płynu przed snem zwiększa częstotliwość moczenia nocnego u przedszkolaka. Zadbaj oto aby twój przedszkolak unikał wieczorem napojów zawierających kofeinę – na przykład coli, herbaty, kawy lub gorącej czekolady. Napoje te zwiększają ilość wytwarzanego moczu. 

Alarmy moczenia nocnego jako skuteczny sposób na moczenie nocne

W Australii spotkaliśmy się z tą metodą w trakcie odbywania praktyk lekarskich i spotkaliśmy wielu rodziców stosujących takie metody u swoich przedszkolaków. W Polsce, mimo dużej skuteczności nie są to metody powszechnie stosowane i nawet znane. Minusem na pewno jest cena takich alarmów ale co do zasady działania, alarm taki to urządzenie, które hałasuje i budzi dziecko, gdy zaczyna sikać do łóżka. 

Istnieją dwa rodzaje alarmów :

  • Mata i alarm dźwiękowy – jest to gumowa mata, która leży na łóżku dziecka. Jest połączona kabelkiem z alarmem na baterie, który włącza się, gdy gumowa mata zamoknie – to znaczy, gdy twoje dziecko robi siku. 
  • Alarm piżamowy – przyczepiony do  piżamy lub majtek przedszkolaka. Uruchamia się pod wpływem moczu.

Takie alarmy uczą dziecko budzenia się, gdy zacznie moczyć łóżko. Pomagają twojemu przedszkolakowi rozpoznawać, kiedy jego pęcherz jest pełny i nauczyć się trzymać, albo obudzić się i iść do toalety. Chodzi o to, że gdy alarm się włączy, twoje dziecko budzi się przed całkowitym opróżnieniem pęcherza.

Jeśli już zdecydujesz się skorzystać z takiego alarmu,  dobrym pomysłem może być spanie w pokoju dziecka przez około tydzień, aby pomóc mu szybko wstać i dostać się do toalety. Być może będziesz musiał go pocieszyć, jeśli jest zakłopotany lub zmieszany dźwiękiem alarmu.

Jak w każdym przypadku kształtowania nowych nawyków i zachowań u przedszkolaka, nigdy nie osiąga się szybkich efektów. Wymaga to dużo pracy, cierpliwości i zaangażowania. Nikt nie mówił, że wychowywanie przedszkolaka to wakacje na Majorce 🙂 Wręcz przeciwnie dlatego jesteśmy z Wami aby ten czas spędzony  z przedszkolakiem był jak wakacje na rajskiej wyspie 🙂 W zależności od tego, jak dobrze Twoje dziecko reaguje na leczenie alarmowe, może być konieczne użycie alarmu przez 1-3 miesięcy. Jeśli Twoje dziecko nadal moczy łóżko po trzech miesiącach, być może będziesz musiał zrobić sobie przerwę i spróbować ponownie później.

W zależności od tego, jak dobrze Twoje dziecko reaguje na leczenie alarmowe, może być konieczne użycie alarmu przez 1-3 miesięcy . Jeśli Twoje dziecko nadal moczy łóżko po trzech miesiącach, być może będziesz musiał zrobić sobie przerwę i spróbować ponownie później.

Alarmy moczenie nocne są całkowicie bezpieczne . 

Bardzo praktycznym pomysłem, który zmniejsza frustrację i stres, jest zakup wodoodpornego ochraniacza na materac lub podkładki do łóżka dziecka, aby nie dopuścić do zamoczenia i śmierdzenia materaca. 

Wodoodporne prześcieradła na łóżko to kolejna opcja. Tak proste, tanie i łatwo dostępne metody sprawią, że zmiana pościeli Twojego dziecka w nocy będzie szybsza i łatwiejsza.

Zdajemy sobie sprawę, że okres przedszkolny dla wielu rodziców to czas dużego stresu ( częste choroby, dynamiczny rozwój dziecka, trudna nauka zdrowych nawyków u przedszkolaka ) to tylko nieliczne z wyzwań, które Was czekają. Dlatego będziemy Wam pomagać i dostarczać praktyczne informacje, aby Wasze przedszkolaki rozwijały się prawidłowo i wykształciły zdrowe nawyki na resztę życia. 

udostępnijFacebook
Dołącz do dyskusji

Bracia Rodzeń – Lekarze dla przedszkolaków

#zdroweNIEjedzenie to potężne narzędzie w leczeniu chorób metabolicznych( insulinooporność, cukrzyca T2, otyłość, stłuszczenie wątroby i wiele innych). Nauczymy Ciebie jak je stosować i zdrowo żyć.

Bracia Rodzeń

Śledź nas

Nasze media społecznościowe są super