szukaj
NIEDROŻNY KANALIK ŁZOWY

NIEDROŻNY KANALIK ŁZOWY

Streszczenie:

Cześć 🙂 to będzie krótki, konkretny i dość częsty temat wśród najmniejszych dzieciaków. Jak w trakcie krótkiej wizyty wyjaśnić i przekonać Was drodzy rodzice, że jakaś choroba lub objaw może trwać nawet do roku czasu. Moim zdaniem nie da się tego zrobić tak szybko i krótko dlatego ten blog jest dokończeniem wszystkich wizyt, które trwały zbyt krótko aby dokładnie wyjaśnić Wam pewne objawy i schorzenia. Mam nadzieję, że ten artykuł i kolejne, które będę dla Was pisał regularnie doda troszkę spokoju w dynamicznym okresie wzrastania Waszych dzieci 🙂

 Krzysiowi ciągle ropieje oczko prawe a ma dopiero miesiąc, co może być przyczyną?? 

Najczęstszą przyczyną takich objawów jest niedrożność kanalika łzowego. Łzy wyprodukowane przez gruczoły łzowe zbierają się w jeziorku łzowym a stamtąd przez kanalik łzowy i przewód nosowo-łzowy spływają  do nosa. Czasami zdarza się , że dochodzi do zatkania kanalika i w tej sytuacji mechanizma oczyszczania oka zawodzi. Dochodzi częściej do zakażenia spojówek.

 Co robić w takiej sytuacji? Słyszałem, że potrzebny będzie zabieg okulistyczny.

Jak to bywa w medycynie część lekarzy opowiada się za udrażnianiem kanalików we wczesnym etapie ( 2 -3 miesiąc życia ) . Jest to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Żeby jednak nie było wątpliwości to przeanalizowałem dla Was kilka istotnych badań naukowych i opracowań. Dla przykładu lekarze w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii zalecają wstrzymanie się z wykonaniem zabiegu do około 1 roku życia. Takie jest też moje zdanie w tej kwestii a jako argument za przemawia naturalny przebieg choroby. Okazało się, że nawet do 95 % przypadków niedrożności ustępuje samoistnie ). Poza tym każdy zabieg obarczony jest ryzykiem dlatego opcje czekania do 1 roku życie jest zdecydowanie rozsądniejsza.

Masować czy nie masować? Oto jest pytanie 🙂 

Pewnie, że masować. A jak masować? Na to pytanie odpowiedź znajdziecie na Youtubie:) Masowanie okolicy woreczka łzowego (zawsze ucisk i ruch od góry do dołu) zwiększa szansę na samoistne udrożnienie. Masaż należy wykonywać kilka razy na dobę, najlepiej w czasie karmienia piersią

 Czy za każdym razem kiedy ropieje oczko należ leczyć antybiotykiem???

Nie ma takiej potrzeby ponieważ przyczyną ropnej wydzieliny są zaburzone mechanizmy oczyszczania powierzchni oka. Antybiotyk będzie skuteczny w trakcie podawania a po jakimś czasie wydzielina nawróci. Najlepszym postępowaniem w takich przypadkach jest masaż worka łzowego i oczyszczanie oka fizjologicznym roztworem NaCl. Oczywiście są takie sytuacje kiedy antybiotyk będzie potrzebny. Na przykład gdy widzimy bardzo masywne ropienie, szczególnie z obecnością żółtej lub żółtozielonej wydzieliny. Pacjentom z takimi objawami należy zlecić antybiotyk, najlepiej fluorochinolon stosowany przez 7 dni.

Jeśli macie jeszcze inne pytania dotyczące tematu niedrożnego kanalika łzowego koniecznie napisz do nas poniżej

Bracia Rodzeń

udostępnijFacebook
Dołącz do dyskusji

Bracia Rodzeń – Lekarze dla przedszkolaków

#zdroweNIEjedzenie to potężne narzędzie w leczeniu chorób metabolicznych( insulinooporność, cukrzyca T2, otyłość, stłuszczenie wątroby i wiele innych). Nauczymy Ciebie jak je stosować i zdrowo żyć.

Bracia Rodzeń

Śledź nas

Nasze media społecznościowe są super