fbpx
NIEDROŻNY KANALIK ŁZOWY

NIEDROŻNY KANALIK ŁZOWY

Streszczenie:

Cześć 🙂 to będzie krótki, konkretny i dość częsty temat wśród najmniejszych dzieciaków. Jak w trakcie krótkiej wizyty wyjaśnić i przekonać Was drodzy rodzice, że jakaś choroba lub objaw może trwać nawet do roku czasu. Moim zdaniem nie da się tego zrobić tak szybko i krótko dlatego ten blog jest dokończeniem wszystkich wizyt, które trwały zbyt krótko aby dokładnie wyjaśnić Wam pewne objawy i schorzenia. Mam nadzieję, że ten artykuł i kolejne, które będę dla Was pisał regularnie doda troszkę spokoju w dynamicznym okresie wzrastania Waszych dzieci 🙂 

 Krzysiowi ciągle ropieje oczko prawe a ma dopiero miesiąc, co może być przyczyną?? 

Najczęstszą przyczyną takich objawów jest niedrożność kanalika łzowego. Łzy wyprodukowane przez gruczoły łzowe zbierają się w jeziorku łzowym a stamtąd przez kanalik łzowy i przewód nosowo-łzowy spływają  do nosa. Czasami zdarza się , że dochodzi do zatkania kanalika i w tej sytuacji mechanizma oczyszczania oka zawodzi. Dochodzi częściej do zakażenia spojówek. 

 Co robić w takiej sytuacji? Słyszałem, że potrzebny będzie zabieg okulistyczny.

Jak to bywa w medycynie część lekarzy opowiada się za udrażnianiem kanalików we wczesnym etapie ( 2 -3 miesiąc życia ) . Jest to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Żeby jednak nie było wątpliwości to przeanalizowałem dla Was kilka istotnych badań naukowych i opracowań. Dla przykładu lekarze w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii zalecają wstrzymanie się z wykonaniem zabiegu do około 1 roku życia. Takie jest też moje zdanie w tej kwestii a jako argument za przemawia naturalny przebieg choroby. Okazało się, że nawet do 95 % przypadków niedrożności ustępuje samoistnie ). Poza tym każdy zabieg obarczony jest ryzykiem dlatego opcje czekania do 1 roku życie jest zdecydowanie rozsądniejsza. 

Masować czy nie masować? Oto jest pytanie 🙂 

Pewnie, że masować. A jak masować? Na to pytanie odpowiedź znajdziecie na Youtubie:) Masowanie okolicy woreczka łzowego (zawsze ucisk i ruch od góry do dołu) zwiększa szansę na samoistne udrożnienie. Masaż należy wykonywać kilka razy na dobę, najlepiej w czasie karmienia piersią

 Czy za każdym razem kiedy ropieje oczko należ leczyć antybiotykiem???

Nie ma takiej potrzeby ponieważ przyczyną ropnej wydzieliny są zaburzone mechanizmy oczyszczania powierzchni oka. Antybiotyk będzie skuteczny w trakcie podawania a po jakimś czasie wydzielina nawróci. Najlepszym postępowaniem w takich przypadkach jest masaż worka łzowego i oczyszczanie oka fizjologicznym roztworem NaCl. Oczywiście są takie sytuacje kiedy antybiotyk będzie potrzebny. Na przykład gdy widzimy bardzo masywne ropienie, szczególnie z obecnością żółtej lub żółtozielonej wydzieliny. Pacjentom z takimi objawami należy zlecić antybiotyk, najlepiej fluorochinolon stosowany przez 7 dni.

Jeśli macie jeszcze inne pytania dotyczące tematu niedrożnego kanalika łzowego koniecznie napisz do nas poniżej

Bracia Rodzeń

udostępnijFacebook
Dołącz do dyskusji

Lekarze dla przedszkolaków

Dzielimy się wiedzą medyczną, motywujemy do aktywności fizycznej, edukujemy.

 

Mateusz i Łukasz

Śledź nas

Nasze media społecznościowe są super