szukaj
Ostre zapalenie krtani. Tylko praktyczne wskazówki.

Ostre zapalenie krtani. Tylko praktyczne wskazówki.

Lekarze dla przedszkolaków
Lekarze dla przedszkolaków
Streszczenie:

tylko praktyczne wskazówki, jak sobie poradzić w domu w razie wystąpienia objawów

Ta choroba mimo że ma najczęściej łagodny i samoograniczający się przebieg przysparza rodzicom wiele stresu. A w związku z tym, że moim głównym założeniem i motywacją do pisania artykułów jest chęć wyeliminowania niepotrzebnych emocji i stresu wśród Was rodzice to ta choroba nadaje się idealnie na artykułu. Powiem Wam czego się można spodziewać i jak sobie poradzić w domu w razie niepokojących sytuacji. Im więcej będziecie wiedzieć tym gwarantuję Wam, mniej czeka Was nerwów .

Na początek prosty podział zapaleń krtani

Ostre zapalenie nagłośni ( bakteryjna etiologia) 

Zdarza się niezwykle rzadko a objawy są tak nasilone i przebieg ostry, że większość dzieci z objawami ostrego zapalenia nagłośni wymagają leczenia szpitalnego i rzadko trafiają do gabinetu lekarskiego w przychodni. W związku z powyższym ta jednostką chorobową dziś nie będę się zajmował.

Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy)

zdecydowanie najczęstsza postać zapalenia krtani .Nawet ponad 99 % przypadków dlatego skupię się na opisaniu objawów i sposobu leczenia .Tylko praktyczne wskazówki !!

Choroba zdarza się szczególnie u najmłodszych dzieci 6 – 36 miesiąca życia a ma to związek z budową anatomiczną krtani .Po prostu im mniejsza krtań tym częściej dochodzi do obturacji ( zwężenia ) i charakterystycznych objawów.

Objawy krupu są charakterystyczne :

Objawy krupu pojawiają się nagle, najczęściej w nocy lub nad ranem co jeszcze bardziej potęguje stres i niepokój.  Poprzedzają je 2–3 dniowe objawy infekcji dróg oddechowych takich jak (katar, kaszel)

  • świst krtaniowy (inaczej stridor) – wysoki, szorstki dźwięk wynikający z zaburzonego przepływu powietrza przez częściowo zwężone drogi oddechowe,
  • szczekający kaszel (przypominający szczekanie psa lub foki),
  • chrypka,
  • duszność w czasie wdechu ( czyli trudność przy wciągnięciu powietrza do płuc )

W zależności od nasilenia, objawy mogą się różnić. od łagodnych (sporadyczny szczekający kaszel) po bardzo ciężkie (częsty szczekający kaszel, głośny wdechowy stridor, znaczna praca mięśni klatki piersiowej, sine zabarwienie skóry, duży niepokój lub zaburzenia świadomości u dziecka).

LECZENIE : 

Pamiętajcie, że jeśli cokolwiek Was niepokoi i nie czujecie się na siłach aby podjąć próbę leczenia w warunkach domowych zawsze udajcie się na wizytę do lekarza. Często jednak przebieg zapalenia krtani jest łagodny i można sobie poradzić z tym stanem w domu. 

  • Za wszelką cenę spróbujcie uspokoić dziecko ( ulubiona bajka, zabawka, zapalcie światło, jeżeli to noc i zainteresujcie dziecko, niech skupi się na czymś co lubi. Płacz nasila duszność i dziecko po prostu zaczyna panikować. Znacie swoje dzieci najlepiej, każdy sposób dobry.
  • Włączasz nebulizator i do dzieła: wlewasz Nebbud lub Pulmicort 4 ml preparatu 500 µg (0,5 mg/ml, zawiesina do nebulizacji). W badaniach naukowych, mających na celu potwierdzić skuteczność leczenia sterydami, okazało się, że leczenie doustne i wziewne dało tak samo dobre efekty! Po zastosowaniu leczenia zalecana jest obserwacja i ponowna ocena stanu dziecka po ok. 30 min. W przypadku łagodnej postaci choroby (szczekający kaszel oraz stridor występujący tylko w czasie płaczu lub niepokoju) wystarcza zwykle jednokrotne podanie glikokortykosteroidów wziewnie lub doustnie. 

Jeżeli objawy nie ustępują, to w przypadku łagodnych objawów krupu (sporadyczny szczekający kaszel) można się udać do lekarza dyżurującego w systemie opieki całodobowej lub  Przy ciężkich objawach, a szczególnie w razie nasilonej duszności, należy wezwać Pogotowie Ratunkowe.

Powodzenia !!!

Bracia Rodzeń

udostępnijFacebook
Dołącz do dyskusji

Bracia Rodzeń – Lekarze dla przedszkolaków

#zdroweNIEjedzenie to potężne narzędzie w leczeniu chorób metabolicznych( insulinooporność, cukrzyca T2, otyłość, stłuszczenie wątroby i wiele innych). Nauczymy Ciebie jak je stosować i zdrowo żyć.

Bracia Rodzeń

Śledź nas

Nasze media społecznościowe są super