szukaj
Przeziębienie u dziecka. Praktyczne informacje

Przeziębienie u dziecka. Praktyczne informacje

Lekarze dla przedszkolaków - przeziębienie u dziecka
Lekarze dla przedszkolaków - przeziębienie u dziecka. Praktyczne porady
Streszczenie:

To zdecydowanie najczęstsza przyczyna wizyty maluchów u lekarza dlatego najwyższa pora rozwiać wszystkie wątpliwości i przedstawić najistotniejsze informacje na temat przyczyny, objawów, leczenia tej choroby. Mimo, że to łagodna choroba to zauważyłem ,że przysparza jednak niektórym z Was stresu. Postaram się Wam uświadomić, że generalnie nie ma czego się bać. Objawy przeziębienia mimo, że potrafią być męczące i nie dają spać dzieciakom a przez to i nam rodzicom 🙂 to łatwo je rozpoznać i jest kilka sposobów żeby zmniejszyć ich natężenie . Ale najważniejsze żeby zdać sobie sprawę, że nie ma żadnej cudownej tabletki lub syropku, który jak w reklamie nagle i szybko wyleczy nasze pociechy z przeziębienia. Organizm musi sobie z tą infekcją wirusową poradzić sam a jedyne co my jako rodzice możemy zrobić to wspomóc nasze dzieci aby ta walka z wirusem przebiegła łagodniej 🙂  

Co to jest przeziębienie i jaka jest jego przyczyna ??

Przeziębienie inaczej nazywane wirusowe zapalenie nosogardła; wirusowe zapalenie nosogardła i zatok przynosowych 

to choroba wywoływana przez wirusy. Atakują one głównie błonę śluzową nosa (dlatego katar), gardła (ból gardła i drapanie) oraz zatok (zatkane zatoki, wydzielina spływająca z zatok) . W gardle znajdują się także receptory kaszlu a wirusy niszcząc te receptory dając znać organizmowi, że należy go jak najszybciej usunąć. To bardzo ważny odruch obronny i nie należy go hamować za długo. 

Kiedy warunki atmosferyczne i pora roku sprzyja ich namnażaniu , dochodzi do zwiększonej ilości zakażeń a w związku z tym, że wirusy przeziębienia bardzo łatwo przenoszą się z jednego człowieka na drugiego ( wystarczy kichnięcie i już są w powietrzu i szukają nowej ofiary 🙂 

Bardzo upodobały sobie takie miejsca ja żłobki i przedszkola. 

Tam właśnie panują idealne warunki do rozmnażania się i mutacji. Nasze kochane dzieci uwielbiają brać zabawki do buzi a że z koleżankami i kolegami trzeba się dzielić ( bo tak przecież uczymy :)) to rozpoczyna się reakcja łańcuchowa. 

 Jakie objawy sugerują ,że to przeziębienie??

Objawy przeziębienie pojawiają się bardzo szybko od momentu kontaktu z wirusem. Już nawet po jednym dniu. Dlatego też częstym zdaniem wypowiadanym przez rodziców , które rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem jest : “Tylko dwa dni moje dziecko było w przedszkolu i już ma katar i kaszel ”  

Ważne jest zrozumienie etapów choroby, bo objawy różnie się i zmieniają w miarę postępu choroby. Jest to związane z walką organizmu z wirusem. 

FAZA I – naczyniowa , atak wirusa  ( trwa zwykle 3-5 dni ) 

Wirus zaczyna wnikać do naszych komórek w nosie, gardle i zatokach. Zaczyna się walka. Organizm rozpoczyna obronę !! 

 • Pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka ( najczęściej 3- 4 doby)
 • złe samopoczucie, bóle głowy
 • wodnisty katar
 • kaszel ( początkowo suchy, męczący głównie w nocy) 
 • ból i drapanie w gardle

FAZA II – komórkowa, wirus niszczy komórki ( 3- 5 dni ) 

Wirus już jest w komórkach i zaczyna je niszczyć.  

 • gorączki już nie powinno być
 • katar zmienia się na żółty, gęsty żółto -zielony lub ropny ( ważne!! ropny katar nie jest wskazaniem do leczenia antybiotykami) 
 • kaszel na tym etapie będzie mokry, odrywający się o mniejszym nasileniu
 • może pojawić się zapalenie spojówek ( Adenowirusy )
 • może pojawić się wysypka na skórze  ( Adenowirusy )  

FAZA III – zdrowienie ( 3- 5 dni ) 

Rozpoczyna się proces zdrowienia. Nasz organizm poradził sobie z wirusem i pora się zregenerować i odbudować zniszczenia. Ale uwaga w tej fazie najczęściej dochodzi do powikłań. Wirus zniszczył nasz nabłonek , czyli naturalną barierę ochronną. To daje okazję bakteriom do wniknięcia .Najczęstsze powikłania to:

 • bakteryjne zapalenie zatok przynosowych
 • bakteryjne zapalenie ucha
 • bakteryjne zapalenie płuc ( częściej u osób starczych )

WAŻNE! Profilaktyczne stosowanie antybiotyku podczas przeziębienia nie zmniejsza ryzyka tych powikłań. Co więcej , niepotrzebne podanie antybiotyku na początku przeziębienia sprawia, że jego działanie traci moc dokładnie wtedy ( III FAZA ) kiedy może dojść do powikłania bakteryjnego. W praktyce kończy się to tym, że dziecku trzeba podać kolejny antybiotyk. 

Jak wyleczyć przeziębienie??  

Na przeziębienie nie ma leków wbrew temu co mówią wyświetlane kilkadziesiąt razy dziennie, w okresie infekcyjnym, reklamy ( NEOSINE, GROPRINOSIN. ELOPRINE itp ) to nie ma żadnych ale żadnych wiarygodnych badań naukowych potwierdzających skuteczność działania tego typu wynalazków. Powiem Wam więcej, na świecie chyba nie da się znaleźć drugiego takiego kraju jak nasz gdzie tego typu produkty się stosuje na przeziębienie. My po prostu za bardzo wierzymy reklamom ( ale mam nadzieję ,że to tylko kwestia czasu ).

Leczenie , które zaleca się przy tej chorobie to LECZENIE OBJAWOWE ( zmniejszamy poszczególne objawy aby łagodniej przejść infekcję) 

PONIŻEJ lista leków, które mogą złagodzić objawy przeziębienia ( większość dostaniesz w aptece bez recepty:

ZATKANY NOS 

U małych dzieci zacznijcie od nawilżania noska wodą morską oraz nebulizacje z roztworów soli fizjologicznej ( 0,9 % NaCl ) Samo nawilżenie dróg oddechowych złagodzi objawy i pomoże maluchowi lepiej oddychać.

Substancja czynna, która pomaga odetkać nos  to Xylometazolin najczęściej w stężeniu 0.05 % dla mniejszych dzieci 2-3 latka  i o.1 % dla starszaków ( Xylogel, Otrivin, Sudafed, Nasivin) 

Stosujcie  przez 5 dni. 

BÓL GARDŁA

W aptece znajdziecie całą gamę produktów na tę okazję. Jeżeli widzicie lub dziecko narzeka na ból gardła to jasne , jestem za takim postępowaniem, im mniej maluch będzie cierpiał tym lepiej dla wszystkich .Ale nie podawajcie środków na gardło tylko dlatego że jest czerwone. Nie trzeba za wszelką coś podać, te leki nie leczą choroby tylko mają ulżyć w objawach więc jeśli ich nie ma to po co? 🙂 

Rolę preparatów antyseptycznych pełni chlorek benzalkonium (np. Septolete, Cholinex Intense, Cholisept Intense), chlorek cetylpirydyny (np. Septolete, Halset), chlorchinaldol (np. Chlorchinaldin), benzydamina (np. Tantum Verde, Hascosept, Septolux, Uniben), chlorek benzoksonium (np. Orofar), chlorheksydyna (np. Sebidin, Sebidin Plus), ambazon (np. Faringosept) oraz alkohol 2,4-dichlorobenzylowy + amylometakrezol (np. Strepsils, Neo-angin).

Wśród dostępnych preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych warto wymienić benzokainę (np. Septolete plus), salicylan choliny (np. Cholinex), lidokainę (np. Orofar) i flurbiprofen (np. Strepsils Intensive).

Przy wyborze leku proszę zapytajcie w aptece od jakiego wieku jest wskazany. 

KASZEL – SUCHY

Ten objaw potrafi najbardziej wymęczyć dziecko ale i niewyspanego rodzica 🙂 Mimo to nie należy go hamować ponieważ jest bardzo potrzebny . 

Jeśli jednak nasza pociecha się męczy i uniemożliwia to sen to możemy pokusić się do podania leków przeciwkaszlowych ( ale uprzedzam, nie ma takiego leku który zatrzyma kaszel. To po prostu jest bardzo silny odruch organizmu) 

 SINECOD krople lub syrop

Doustnie. Krople. Dzieci w wieku od 2 mż. do ukończenia 1 rż.: 10 kropli 4 razy na dobę; dzieci po ukończeniu 1 rż. do 3 lat: 15 kropli 4 razy na dobę; dzieci w wieku powyżej 3 lat: 25 kropli 4 razy na dobę. U dzieci w wieku od 2 mż. do 2 lat można stosować lek tylko na zalecenie lekarza. Preparatu w postaci kropli doustnych nie należy stosować u dzieci poniżej 2 mż. Syrop. Dorośli: 15 ml 4 razy na dobę; młodzież w wieku powyżej 12 lat: 15 ml 3 razy na dobę; dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 10 ml 3 razy na dobę; dzieci w wieku od 3 do 6 lat: 5 ml 3 razy na dobę. Preparatu w postaci syropu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat. Maksymalny czas trwania leczenia bez zalecenia lekarza wynosi 1 tydzień.

LEVOPRONT SYROP(60 MG/10 ML) – BUT. 120 ML

Doustnie. Dorośli: 10 ml syropu do 3 razy na dobę. Dzieci w wieku >2 lat: mc. 10-20 kg – 3 ml syropu 3 razy na dobę; mc. 20-30 kg – 5 ml syropu 3 razy na dobę. Nie stosować u dzieci w wieku

SUPREMIN SYROP(4 MG/5 ML) – BUT. 200 ML

Doustnie. Dorośli: 12 mg (3 łyżeczki miarowe) 4 razy na dobę. Dzieci w wieku powyżej 12 lat: 12 mg (3 łyżeczki miarowe) 3 razy na dobę. Dzieci 6-12 lat: 8 mg (2 łyżeczki miarowe) 3 razy na dobę. Dzieci 2-6 lat: 4 mg (1 łyżeczka miarowa) 3 razy na dobę. Lek należy przyjmować przed posiłkami.

KASZEL – MOKRY

najczęściej pojawia się 5-6 dnia infekcji . Warto zastosować wtedy leczenie mające na celu rozrzedzenie zalegającej wydzieliny i pobudzenie odruchy kaszlu aby przyspieszyć eliminację. Ostatnio pojawiły się na rynku gotowe do nebulizacji roztwory NEBU DOSE. Jak to bywa z nowościami 🙂 najpierw trzeba je sprawdzić. Ja to zrobiłem dla Was i oto moje wnioski i informacje , które podaje do wiadomości producent. Znalazłem także ciekawe badanie naukowe( 3. Sarell M.E., Tal G., Witzling M. i wsp.: Nebulized 3% hypertonic saline solution treatment in ambulatory children with viral bronchiolitis decreases symptoms. Chest, 2002; 122: 2015–2020), które dowodzi, że Nebulizacja z  hipertonicznego roztworu soli u  dzieci chorych na wirusowe zapalenie oskrzelików była bezpieczna i  skracała czas hospitalizacji w porównaniu z nebulizacją z fizjologicznego roztworu soli. 

Pewnie z czasem pojawią się kolejne badania – będę temat obserwował. Załączam opis poszczególnych roztworów oraz innych leków wykrztuśnych

NEBU DOSE hipertonic ( NIEBIESKA)

NEBU-DOSE HIPERTONIC to roztwór do inhalacji wspomagający proces samooczyszczania się górnych i dolnych dróg oddechowych. Dzięki hipertonicznemu stężeniu chlorku sodu roztwór działa obkurczająco, pozwalając na łatwiejsze usuniecie wydzieliny na zewnątrz. Dodatkowo preparat nawilża błonę śluzową ułatwiając oddychanie 

SKŁAD:Hipertoniczny roztwór chlorku sodu do inhalacji (3% NaCl) 

ZASTOSOWANIE:Jedna ampułka (5ml) służy do przeprowadzenia jednorazowej inhalacji. Inhalacje przeprowadzać 2-4 razy dziennie lub według wskazań lekarza. Ampułki można stosować do każdego rodzaju inhalatora.

NEBU DOESE hialuronic ( ZIELONA ) 

Skład Kwas hialuronowy (0,1%) w izotonicznym roztworze chlorku sodu. Wskazania i działanie NEBU-DOSE HIALURONIC to izotoniczny roztwór z kwasem hialuronowym przeznaczony do inhalacji, zakraplania oraz przemywania jam nosowych. Preparat nawilża górne i dolne drogi oddechowe ułatwiając usuwanie zalegającej wydzieliny. Dzięki zawartości kwasu hialuronowego zapewnia wysoki poziom nawilżenia, chroniąc śluzówkę przed wysychaniem wspomagając jej regenerację. Preparat jest łagodny i bezpieczny, dlatego może być stosowany u niemowląt, dzieci i dorosłych przez długi czas. Przeciwwskazania Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Dawkowanie INHALACJA: Jedna ampułka(5ml) służy do przeprowadzenia jednorazowej inhalacji. Inhalacje zaleca się przeprowadzać przy użyciu inhalatora pneumatycznego(tłokowego)

NEBU DOSE isitonic  ( JASNO NIEBIESKA ) 

Nebu dose isotonic to 0,9% roztwór soli, dostępny w postaci jednorazowych ampułek, nie zawierający konserwantów. Preparat przeznaczony jest do nebulizacji. Działanie preparatu polega na wykorzystaniu różnych mechanizmów ułatwiających usunięcie wydzieliny z dróg oddechowych, poprawiając w ten sposób komfort oddychania poprzez: 

 • rozbijanie wiązań jonowych w żelu śluzowym, zmniejszając w ten sposób poziom lepkości i elastyczności wydzieliny                        
 • absorpcję wody z błony śluzowej oraz podśluzowej, tym samym zmniejszając obrzęk ścian dróg oddechowych                              
 • wywołanie odruchu kaszlu i wykrztuszanie wydzieliny, co może pomóc usunąć śluz z oskrzeli, prowadząc do udrożnienia dróg oddechowych Preparat przeznaczony jest również do codziennego stosowania w celu higieny oczu i nosa.

WSKAZANIA 

Głównymi wskazaniami do stosowania Nebu dose isotonic są: 

 • Terapia inhalacyjna: jest wskazany dla pacjentów w każdym wieku, w szczególności cierpiących na zapalenie oskrzelików, ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Preparat może być również stosowany jako rozpuszczalnik dla produktów leczniczych przeznaczonych do inhalacji. 
 • Płukanie i przemywanie oczu: zmniejsza dyskomfort wywołany przez niekorzystne warunki środowiska zewnętrznego, takie jak klimatyzacja, ogrzewanie oraz suche, zanieczyszczone i zadymione powietrze. 
 • Płukanie i oczyszczanie nosa: przynosi ulgę w przypadku suchości lub nieżytu nosa.

MUCOSOLVAN® INHALACJE ROZTW. DO NEBULIZACJI(15 MG/2ML) – BUT. 100 ML

Dorośli i dzieci w wieku 6 lat i powyżej: 1-2 inhalacje po 2-3 ml roztworu w ciągu doby. Dzieci w wieku poniżej 6 lat: 1-2 inhalacje po 2 ml roztworu w ciągu doby. Lek można podawać przy użyciu dowolnego nowoczesnego inhalatora (z wyjątkiem parowego). Roztwór do nebulizacji można mieszać z solą fizjologiczną (0,9% roztwór chlorku sodu) w stosunku 1:1, w celu optymalnego nawilżenia powietrza, zwłaszcza podczas stosowania respiratora. Nie mieszać z kwasem kromoglikanowym oraz z innymi roztworami, z którymi powstanie roztwór o pH wyższym niż 6,3 np. sól emska. Ze względu na wzrost pH może pojawić się osad wolnej zasady chlorowodorku ambroksolu lub zmętnienie roztworu. Pacjent powinien oddychać normalnie w trakcie inhalacji, ponieważ sama inhalacja płynu może powodować odruch kaszlowy. 

 FLEGAMINA® BABY KROPLE DOUSTNE, ROZTW.(2 MG/ML) – BUT. 30 ML

Doustnie. Dzieci w wieku 2-6 lat: 20-25 kropli 3 razy na dobę; w równych odstępach czasu, po posiłku. Zwykle lek stosuje się przez 7-10 dni. Preparatu nie należy podawać bezpośrednio przed snem. 

FLEGAMINA® JUNIOR O SMAKU TRUSKAWKOWYM SYROP(2 MG/5 ML) – 120 ML

Syrop Junior o smaku truskawkowym – dorośli i dzieci >12 lat: 20 ml 3 razy na dobę; dzieci od 6 do 12 lat: 10 ml 3 razy na dobę; dzieci od 2 do 6 lat: 10 ml 2 razy na dobę. Lek należy zażywać w równych odstępach czasu, po posiłku. Nie przyjmować leku bezpośrednio przed snem.

GORĄCZKA

O gorączce napisałem osobny artykuł. Tam znajdziecie dużo przydatnych informacji także o dawkowaniu leków przeciw gorączkowych. Zachęcam do czytania. 

Drodzy rodzice, temat przeziębienia uważam za zakończony . Jak zawsze czekam na Wasze opinie i komentarze , . Może są pytania na które chcecie znać odpowiedź. 

Pytajcie, pytajcie i jeszcze raz pytajcie. 🙂 

Bracia Rodzeń

udostępnijFacebook
Dołącz do dyskusji

Bracia Rodzeń – Lekarze dla przedszkolaków

#zdroweNIEjedzenie to potężne narzędzie w leczeniu chorób metabolicznych( insulinooporność, cukrzyca T2, otyłość, stłuszczenie wątroby i wiele innych). Nauczymy Ciebie jak je stosować i zdrowo żyć.

Bracia Rodzeń

Śledź nas

Nasze media społecznościowe są super