szukaj
ZAPALENIE UCHA ŚRODKOWEGO

ZAPALENIE UCHA ŚRODKOWEGO

Streszczenie:

Czasy, w których żyjemy – mam na myśli bardzo łatwy dostęp do informacji- stał się zarazem przekleństwem dla wielu z nas. Trudno bowiem oddzielić te informacje , które są prawdziwe i istotne od tych fałszywych i wprowadzających tylko niepotrzebny stres wśród pacjentów. Następnym powodem pisania BLOGA, jest niestety brak czasu na szczegółowe wytłumaczenie wszystkich kwestii w trakcie wizyty. Brak lekarzy a w szczególności tych z doświadczeniem w leczeniu dzieci sprawił, że musimy pracować intensywnie i szybko bo po prostu wykonujemy pracę , którą w lepiej rozwiniętych krajach wykonuje 3 lub 4 lekarzy. Ale nie ma co narzekać :))

 Ta seria jest także moją próbą pomocy i spełnieniem mojej wewnętrznej potrzeby dzielenia się moją wiedzą. Bo nie ma co do tego wątpliwości, że im więcej będziecie wiedzieć drodzy rodzice tym mniej stresu Was czeka gdy Wasza pociecha zachoruje .Artykuły piszę opierając się na moim prawie 13 letnim doświadczeniu zawodowym zdobywanym w Polsce i w ośrodkach zagranicznych, a także na podstawie przeglądu aktualnych doniesień naukowych z całego świata. Sami ocenicie czy moja próba jest udana i czy te informacje Wam w jakikolwiek sposób się przydadzą . Liczę na Wasze komentarze te pod każdym artykułem ale także kiedy spotkamy się w gabinecie 🙂 Negatywne i bardzo krytyczne opinie też przyjmę z tą samą radością bo dzięki nim następne artykuły będą po prostu coraz lepsze .

Zaczynamy w takim razie 🙂 

Pierwsze artykuły będą o chorobach infekcyjnych z prostych względów. Już  zachorowalność na choroby infekcyjne wzrosła, nasze pociechy wróciły lub rozpoczną przygodę z przedszkolem i wszystko się zacznie :)) Mam nadzieję ,że to pomoże Wam przetrwać ten czas bez niepotrzebnego stresu. Dacie radę !!!!!!!  

Jak często występuje ostre zapalenie ucha środkowego?

To pytanie pojawia się bardzo często i wcale się nie dziwię. Większość dzieci choruje na ostre zapalenie ucha środkowego przynajmniej raz w życiu. Najwięcej dzieciaków między 6. a 18. miesiącem życia, a po ukończeniu 7 roku życia częstość zachorowań zdecydowanie mniej. 

Więcej niepokoju wśród rodziców przysparza nawracające zapalenia ucha środkowego a dotyczy głównie dzieci do 2 roku życia i w tej grupie wiekowej 15% dzieci , co stanowi całkiem sporą grupę. Są to dzieci określane jako „skłonne do zapaleń uszu”, u których również często obserwuje się wysiękowe zapalenie ucha.

Mój synek ma katar i boli go uszko. Czy to już zapalenie ucha środkowego?

To dobre pytanie ale odpowiedź nie jest taka prosta. 

Ostre zapalenie ucha środkowego zwykle poprzedza nieżyt nosa i objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Ból ucha występuje często, ale nie występuje on u ponad 20% chorych. Żeby było jeszcze ciekawiej, brak bólu ucha nie wyklucza ostrego zapalenia ucha środkowego, szczególnie u dzieci małych i z tendencją do nawrotów zapalenia ucha.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Wam postawić wstępną diagnozę jeszcze zanim pojawicie się z maluchem u lekarza.

W ostrym zapaleniu ucha środkowego 

 • ból jest silny 
 • ma charakter tętniący 
 • najczęściej pojawia się w nocy 
 • zwykle nie trwa dłużej niż kilka dni, w większości przypadków jeden dzień
 • bólowi ucha towarzyszy uczucie pełności w uchu
 • upośledzenie słuchu
 • gorączka występuje jedynie u ok. 25% chorych

U niemowląt na zapalenie ucha wskazuje 

 • gorączka
 • płacz 
 • zaburzenia snu 
 • mogą wystąpić wymioty 
 • czasem biegunka, wyciek wydzieliny ropnej z ucha
 • objawy, takie jak niepokój dziecka, pocieranie ucha o poduszkę, ból przy ucisku na skrawek nie mają wartości diagnostycznej i nie mogą być podstawą rozpoznania

Jakie objawy sugerują bakteryjną etiologię ostrego zapalenia ucha środkowego u dzieci?

Przebieg kliniczny OZUŚ o etiologii bakteryjnej i wirusowej jest podobny, dlatego my lekarze mamy problemy z jednoznaczną odpowiedzią. Najczęściej (66%) stwierdza się współistnienie zakażeń wirusowych i bakteryjnych. 

Czy jeżeli moje dziecko boli ucho to zawsze powinno się zgłosić do lekarza ??

Ja zawsze powtarzam rodzicom, że jeżeli mają jakiekolwiek wątpliwości lub boją się to zawsze powinni się zgłosić ale bardzo pocieszające jest to , że większość rodziców po wytłumaczeniu podstaw choroby i sposobów leczenia i postępowania , zgłasza się do mojego gabinetu rzadziej i wyczuwam mniejsze napięcie:) Prawda jest taka ,że  Dziecku powyżej 2. roku życia, bez czynników ryzyka cięższego przebiegu, takich jak wady twarzoczaszki, nawracające zapalenia ucha, zespół Downa i ze stosunkowo łagodnym przebiegiem ostrego zapalenia ucha środkowego należy podać doustnie leki przeciwbólowe (ibuprofen, paracetamol). Jeżeli dolegliwości utrzymują się kolejne dwa dni, konieczna jest wizyta u lekarza.

U dzieci młodszych poniżej 2. roku życia, jak również wszystkie z ciężkim przebiegiem choroby (gorączka >39°C, wymioty, biegunka) lub wyżej wymienionymi czynnikami ryzyka ciężkiego przebiegu zalecam zgłoszenie się tego samego dnia. 

Jak lekarz stawia diagnozę?

Zawsze trzeba zajrzeć do uszu otoskopem ponieważ nie innej, prostszej metody rozpoznania. Objawom ze strony ucha towarzyszy często nieżyt nosa (katar).

Na czym polega leczenie?

Co bardzo ciekawe a myślę, że zdziwi większość rodziców to fakt, iż Ze względu na dużą tendencję do samoistnego ustępowania objawów u większości dzieci z ostrym zapaleniem ucha środkowego zaleca się „czujną obserwację” polegającą na podaniu leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, a decyzję o podaniu antybiotyku podejmuje się jedynie w razie braku samoistnej poprawy w ciągu 24–48 godzin.

Dzięki temu można uniknąć antybiotykoterapii u około 2/3 chorych. Od razu kiedy dziecko skarży się n bóle uszka zastosujcie Leczenie przeciwbólowe ,zwykle ibuprofen (co 6–8 godzin) lub paracetamol (co 4 godziny) doustnie. 

Nie zawsze można sobie pozwolić na czekanie i zwlekanie z podaniem antybiotyku. Sytuacje kiedy dziecko powinno od razu dostać lek to 

 • dzieci 
 • dzieci z wysoką gorączką i wymioty
 • z wyciekiem z ucha
 • z grupy zwiększonego ryzyka – nawracające zapalenie ucha środkowego, wady twarzoczaszki, zaburzenia immunologiczne, zespół Downa, odbiorcze upośledzenie słuchu

Czy możliwe są powikłania?

Rzadko się zdarzają ale są możliwe. Ostre zapalenie ucha środkowego w większości wypadków cofa się bez powikłań i trwałych następstw nawet wtedy, gdy w jego przebiegu doszło do perforacji błony bębenkowej. Perforacja taka zamyka się zwykle w ciągu kilku dni. Jak już powiedziałem wcześniej u wielu chorych ostre zapalenie ucha środkowego cofa się samoistnie bez antybiotykoterapii. Po 24 godzinach dolegliwości ustępują u około 60% nieleczonych chorych, a po 24 godzinach u 80% nieleczonych chorych.

Jak długo mam stosować leczenie antybiotykiem przy rozpoznaniu zapalenia ucha środkowego. ?

Czas leczenia niepowikłanego OZUŚ można skrócić do 5 dni u dorosłych i dzieci >2. roku życia, natomiast u dzieci

Czy dziecko, które przeszło zapalenie ucha środkowego, może chodzić na basen?

Jeżeli zapalenie ucha cofnęło się i nie stwierdzono ubytku w błonie bębenkowej, nie ma przeciwwskazań do korzystania z basenu.

Kiedy zgłosić się do szpitala ??

Na szczęście większość zapaleń uszu nie wymaga leczenia szpitalnego ale poniżej kilka sygnałów alarmowych, które nie mogą być zbagatelizowane

 • zły stan ogólny w przebiegu zapalenia 
 • utrzymująca się pomimo leczenia wysoka temperatura 
 • brak poprawy lub nasilenie wycieku w trakcie leczenia ambulatoryjnego (wskazanie do konsultacji laryngologicznej i ewentualnego przyjęcia do szpitala) 
 • biegunka (możliwość odwodnienia) 
 • ból głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia świadomości 
 • zaczerwienienie i bolesność okolicy za małżowiną uszną, asymetria twarzy

To tyle na dziś. Pora na wieczorną dawkę sportu i pamiętajcie żeby

zostawić komentarz na Facebook Brakujący Element . To pomoże mi udoskonalić następne artykuły.

Bracia Rodzeń

udostępnijFacebook
Dołącz do dyskusji

Bracia Rodzeń – Lekarze dla przedszkolaków

#zdroweNIEjedzenie to potężne narzędzie w leczeniu chorób metabolicznych( insulinooporność, cukrzyca T2, otyłość, stłuszczenie wątroby i wiele innych). Nauczymy Ciebie jak je stosować i zdrowo żyć.

Bracia Rodzeń

Śledź nas

Nasze media społecznościowe są super